Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Handling
Handling
Handlingu neboli vystavování se věnuji od mých 8 let. Za tu dobu jsem vystavila mnoho pejsků, jak našich, tak i cizí pejsky.
Pokud by jste měli zájem o vystavení Vašeho pejska v kruhu, tak mi napište na e-mail Balajkova7@seznam.cz . Vašeho pejska předvedu s radostí a s láskou!

ZDE NAJDETE ČLÁNEK O VYSTAVOVÁNÍ, KTERÝ JSEM NAPSALA.


Vystavovaná plemena
Moje holky  - Border collie
                    - Anglický setr
                             -  Peruánský naháč

Pejsci, které vystavuji
Anglický setr
Irský setr
 
Vystavování psů

Když jste si kupovali štěně, chovatel se Vás určitě ptal, zda s ním budete jezdit na výstavy. Buď v tom máte jasno nebo ne ... Pokud hodláte s pejsek jet na výstavu a nevíte si rady, určitě si přečtěte tento článek.

Tento článek byl původně napsán pouze o setrech, ale změnila jsem ho na všeobecný článek o vystavování. Vždy na konci daného článku, jsem ale dala co a jak se setrem.

Co musí pejsek umět?

Nemusíte se bát, není toho moc. Pejska i Vás by to mělo bavit. To je snad to nejdůležitější. Ostatní se dotrénuje.

1. Pejsek by měl umět chodit na vodítku. Na výstavě budete potřebovat výstavní vodítko. Určitě si říkáte jaké ... Mnoho vystavovatelů kupuje výstavní vodítka takové, že k pejskovi neladí, takže při posuzování vodítko ,,ruší´´ vzhled psa. To znamená že : máte např. bílooranžového setra, tak zvolíte bíle vodítko. Také záleží na barvě krku. Pokud máte např. anglického setra a ten má jemně stříkané tělo a na krku má třeba té barvy více, tak zvolíte tu barvu co má na krku.

2. Pejsek by měl být dobře socializovaný. Musí být zvyklí na hodně lidí; na ostatní psy, kteří k němu budou čuchat; na hluk a také na to, že bude běhat v hale. To dělá pejskům dost potíže ... Vystavovatelům doporučuji pohodlnou obuv. Nemluvím ale o podpatcích!! Pokud bude kluzká podlaha, tak by jste si mohli něco udělat ...

3. Dále také musí být zvyklí na běh po schodech, kluzkých dlaždičkách. Proč to tu asi píšu ... Protože mnoha pejsků bydlí ve městě, v bytě apod. Ale ti co bydlejí na vesnici, se s takovým prostředím moc nesetkávají. Také se stává ,to ani já nemám moc ráda, že jsme v kruhu a není tam koberec. Pejskům to klouže a vystavovateli také. Nechci Vás strašit, ale není to moc příjemný pocit a pejsek se ani obvykle moc nepředvede.

4. Tak a poslední bod. Psi se nesmějí bát na sebe sáhnout od cizích lidí (pana rozhodčího), který psům bude kontrolovat celé tělo, zuby (viz. obrázek č.1) a psům varlata. To také dělá mnoha pejskům potíže tyto 3 věci. Psi jsou nádherní, ale většinou pohoří na těchto věcech. U kontroly zubů vám doporučuji, aby jste pejsky posadili a dali je mezi nohy (viz. obrázek č.2).

  http://shows.rajce.idnes.cz/MVP_Brno_2008/images/MVP_Brno_2008_274.jpg
Ukázka zubů Lepší je si pejska posadit
Prohlídka těla
 
Vážným nedostatkem pro psa je, když táhne do stran, nebo v jednom kuse štěká, při prohlídce je bázlivý a agresivní, napadá ostatní psy. Vše může být důvodem pro snížení známky i u psa špičkové kvality. Vážným nedostatkem také je, pokud rozhodčímu místo zubů podstrčíme svou hlavu. Toto je poměrně častá chyba.

 


 

Příprava na výstavu

Účast na výstavách vyžaduje dokonalou přípravu jak psa, tak majitele. Nejlepší by bylo, kdyby jste se na výstavu jeli pouze podívat, aby si váš pes zvykl na ruch a vy jste omrkli co vás čeká.

Příprava psa :

1. Pes musí mít čisté uši

2. Zastřihněte mu drápky

3. Psa vykoupejte. Tak a teď si možná říkáte, jestli ho máte nechat proschnout nebo ho raději vyfenovat. Mnoho lidí je nechává přirozeně uschnout. Podle mě a jiných lidí, co chovají také plemena s delší srstí , je že psa vyfenují. Pokud si myslíte, že to nevzládnete, tak to prostě zvládnout musíte!! Vy jste pán a pes vás musí poslouchat. Neexistuje že vy ho fenujete a on nechce, tak toho necháte. Pes si to zapamatuje a bude to už dělat pořád.
4. Tak a teď je to Vás. Musíte si vyhledat nějaký psí salon, kde kde vám psa ostříhají.
5. Stříhání by mělo proběhnout přinližně 14 dní před výstavou.
6. Den před výstavou opět psa vykoupejte a vyfenujte.
A ještě k tomu fenování. Když fenujete tak mu srst češte kartáčem ve směru jeho růstu srsti, aby lépe schnula. Pokud ho budete česat na druhou stranu, pes vám zkudrnatí a můžete celou operaci opakovat.

A ještě upozorňuji :
Pokud rozhodčí najde v srsti jediný cucek, tak vám také hrozí vyloučení!! Proto svého psa jednou za den pročeště a prohmatejte jestli nemá žádný cucek!!

Tak a to by byla příprava na výstavu.

 

    Předvedení psa v kruhu
Při běhu se na pejska koukejte a mluvte na něho. Dělá to dobře pejskovi a dobře to i vypadá. Pejska to i motivuje a uklidňuje. Hlavní spojení se psem je prostřednictvím výstavního vodítka.


V kruhu na pejska nebuďte hrubí, hrozí vám okamžité vyloučení z kruhu.
Rozhodčí posuzuje psa v postoji a v pohybu. Důležitým faktorem k dobrému posouzení je chování psa, agresivní pes bývá z kruhu vyloučen.
Základním pravidlem je, že pes musí být VŽDY mezi vámi a rozhodčím. To samozřejmě platí při všem figurách. Figury, co že tím myslím?
Tam a zpět - běžíte se psem rovně od rozhodčího a zase zpět.
Kruh - rozhodčí stojí uprostřed a vy ho obíháte nejčastěji se psem u levé nohy. Pozor! Pes nesmí chodit mimochodem!!
L,T,trojúhelník - s těmito figurami se setkáte jen málokdy. Mně se to ještě nestalo, ale vím, že někde tyto figury dávají. No a k těmto figurám není co dodat. Prostě poběžíte podle daného písmene či obrazce. Opět připomínám : pes pořád musí být mezi vámi a rozhodčím! Spíše se s tímto setkávají děti z juniorhandlingu.

   
Při běhu na pejska mluvte
    

 

Figury

 

Kruh Tam a zět Tam a zpět Trojúhelník L


 


Výstavní postoj
 

Toto bylo vše k předvedení psa v pohybu, ale ještě se musíte nacvičit předvedení psa v postoji. Přední nohy by měli být kolmo k zemi. Měli by být mírně od sebe ( viz. obrázek).Zadní nohy mírně natáhnout dozadu, aby bylo patrné zaúhlení končetin. Dávejte však pozor, aby přední nohy zůstali ve správné poloze. Hlavu psovi přidržíte rukou a mírně mu jí natáhněte dopředu. Tím se vyrovnává záď psa. Ocas přidržíte za špičku tak, aby byl mírně nad zádí. S tímto nacvičováním je nejlépe začít už u malého štěněte, ale samozřejmě naučíte to i dospělého psa.  Nejprve nechte psa takto stát jen po krátkou dobu a tu postupně prodlužujte. Nezapomeňte svého psa nakonec vždy odměnit, aby z toho měl radost.  

  
Anglický setr Irský setr Gordonsetr

 

Postoj "Free" - Volný

a) na zemi - pes stojí klidně, soustředěn na předvádějícího, vodítko je volně prověšené nebo napnuté a vede psovi obvykle pod přední částí krku, některé rasy to ale nesnesou, škrtí je to, pořád se otřepávají, proto umísťujeme vodítko ve středu krku u malých plemen může být vedeno i bokem, blíže k majiteli
- majitel stojí čelem ke psu buď mírně šikmo před ním nebo rovně proti němu, aby na něj pes viděl. Vzdálenost od psa je individuální, průměrně však půl až tři čtvrtě metru, což závisí na požadovaném sklonu hlavy psa.
Přední končetiny by měly směřovat kolmo k podkladu, zadní stát v ideálním úhlu, hlezna kolmo k podlaze,
krk  zdvižený, hřbetní linie rovná, hlava směřuje vpřed mírně nahoru, oči jsou v kontaktu s majitelem, ocásek držen nahoru.

b) na stole - pes v situaci viz výše, vodítko můžete držet za hlavou
- majitel stojí vedle stolu před psem a poutá jeho pozornost na sebe. Může stát i na rohu stolu dále od rozhodčího. V průběhu detailního posouzení psa se může majitel pohybovat kolem stolu tak, aby byl jednak psu vždy oporou, aby nepřekážel rozhodčímu a v neposlední řadě, aby dělal psovi vždy vhodné pozadí díky svému oblečení. 

 

Pro tento postoj je nutné, aby byl pes zvyklý vás stále sledovat, byl dobře ovladatelný a klidný. Ve volném postoji se obyčejně používají dva stupně aktivního napětí psa. Jeden volnější, aplikovaný v době, kdy rozhodčí hodnotí jiného psa nebo se vašemu psíkovi zcela nevěnuje, tudíž můžete se svým psem klidně promlouvat a nemusíte trvat na stoprocentním držení hlavy, ocásku ani na dokonalém vypětí těla. Druhý  - maximální, který je určen pro dobu hodnocení právě vašeho psa a pro veledůležitý okamžik rozhodování rozhodčího mezi dvěma psy. To je chvíle, kdy psíkovu pozornost musíte zcela soustředit na sebe, např. pomocí aportku nebo pamlsku, pes maximálně zaktivizuje své svalstvo a celý se "vyšponuje". Stane se tak díky dvěma vlivům, které na něj působí zároveň. Je to povel pro postoj (např. Zůstaň) a váš aktivující hlas nebo podnět. Psíkovu pozornost můžete upoutávat čímkoliv, co se vám osvědčí: hlasem, gestem, hračkou, lákavou odměnou. (Netvrdím ovšem, že například vuřt s hořčicí na tácku a upatlaná panička před psí tlamičkou je v kruhu to pravé!)

 

Jde o způsob sice náročný, leč na pohled velice působivý. Hodí se pro páry s dobrým vzájemným vztahem, pro šikovné majitele, kteří jsou schopni naučit svého psa cokoliv a je vhodný pro psíky lehce ovladatelné s pevnou nervovou soustavou.

 

 

Obrázek “http://web.telecom.cz/inditarod/Lady001.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. http://web.telecom.cz/inditarod/Cora404.jpg Obrázek “http://www.siberianhuskyforjana.cz/NVPBrno07_soubory/full/P1010041.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby. http://www.nahaci.cz/images/2003Zahr5/2ZG03_BGIIKnmac5855.jpg http://www.nahaci.cz/images/2003zahr/Sz03_SasqSabellina_s-2.jpg
Aljašký malamut Aljašský malamut Sibiřský husky Knírač Čínský chocholatý pes


 

 

Dobré rady

  • Pokud vystavujete jakékoli plemeno, ke kterému si musíte kleknout, tak se při tom narovtejte a usmívejte se!!
  • Když klečíte, klekněte si trochu dál za pejska, vypadá to potom jinak
  • Když klečíte, tak mějte nohy u sebe
  • Při běhu nemějte ruce za zády, nevypadá to hezky
    

       
Kleknout, narovnat, usmívat!
Pejskovi držte hlavu
Když psa stavíte do postoje, držte si vodítko
Klekněte si trochu více dozadu
Že to vypadá lépe, než když jste na psa namáčklí?

 


Oděv vystavovatele
I oblečení vystavovatele je klíč k úspěchu. Vše oblečení by mělo být pohodlné a co nejméně rušivé pro psa.
Dávejte však pozor, aby jste si nezvolili příliš vlající oblečení, protože je to možná příjemné pro Vás, ale pejska to ruší při pohybu, kdy mu nad hlavou poletuje váš oděv.
Ustojte se tak, aby jste svému pejskovi zvolili dobré pozadí ( tím samozřejmě nemyslím, když máte např. černého kokra a vy si k němu vezmete černé oblečení, to opravdu ne). 

Setři : k anglickým setrů si obvykle beru nějaké oblečení se zelenou barvou. Přeci jenom je to lovecké plemeno, ke kterému se tato barva i hodí. Ale to není zásada mít zelené oblečení. Hlavně udělejte svým miláčkům dobré pozadí .

Zde si můžete prohlédnout, jaká plemena jsem vystavovala a jaké oblečení jsem k nim zvolila :

 

       
          

 

Obuv
Obuv by měla být též pohodlá s neklouzavou podrážkou. Pokud máte podpatek, tak by měl být nízký s měkkou podrážkou.
Setři : K setrům rozhodně nedoporučuji si brát podpatek, ani ten nejnižší . Setr je plemeno se kterým musíte běhat a ne chodit. Možná si říkáte že je to samozřejmost, ale najdou se i takový vystavovatelé, kteří mají velké plemeno a chodí s ním ...

 

 


Na jaké výstavy se přihlásit ?
1. oblastní
2. krajská
  3. speciální
4. klubová      
5.národní
       6.mezinárodní
   7. evropská
 8. světová

Také aby jste se o dané výstavě něco dozvěděli, tak musíte sledovat tisk, kde jsou výstavy inzerovány. Pá časopisů o psech tyto : pes přítel člověka, svět psů nebo planeta zvířat. Pokud zrovna jsou vyprodány, tak nevěstě hlavu. Jsou také internetové stránky ČMKU ( www.cmku.cz ) kde jsou všechny výstavy napsány. V tom seznamu také najdete kde sídlí výstavní kancelář. A samozřejmě jsou tam také propozice a přihlášky.


Jak přihlásit psa na výstavu
Do přihlášky napíšete :
1. jméno psa; což znamená že tam nenapíšete Punťa, nebo jak svému pejskovi říkáte ... Musíte tam napsat jméno jako např. Galant z Mešínské hájovny či Eglantine Leslie Leven
2. Dále uvedete jakého jedince přihlašujete psa či fenu
3. Uvedete - druh srst
4. - velikost
5. - třídu

Máte na výběr tyto třídy :
Třída štěňat : 3-6 měsíců
Třída dorostu : 6-9 měsíců
Třída mladých : 9-18 měsíců
Mezitřída : 15-24 měsíců
Třída otevřená - od 15 měsíců, bez ohledu na složené zkoušky
Třída pracovní - od 15 měsíců, pro psy se složenou zkouškou. Pro tuto třídu platí : do přihlášky doložte kopii certifikátu
Třída šampionů - od 15 měsíců, do přihlášky doložte kopii šampionátu
Třída veteránů - od 8 let

K přihlášce přiložte fotokopii průkazu původu psa. Toto platí pro všechny třídy.
Kolik a hlavně dokdy máte zaplatit, se dozvíte v propozicích. Většinou je to tak 2 měsíce předem.


Co s sebou na výstavu ?
Důležité je, abychom si zapsali co vše je potřeba, abychom ráno v tom zmatku na to nezapoměli.
Očkovací průkaz : musíte mít platné očkování ( u vztekliny nesmí být starší více než jeden rok a méně jak jeden měsíc) s potvrzením veterináře o zdraví psa. 
Vstupní list : je to potvrzení vystavovatele, že jste byli na výstavu přijati.
Průkaz původu : do kterého Vám zapíší, jaký titul jste obdrželi.

Vodítko, obojek, výstavní vodítko, misku na vodu, náhubek, debu, sáčky na exkrementy, hračky, pamlsky, kartáč pro psy.

Také bych vám doporučovala klec. Vždy když by jste někam chtěli jít a pejska nechtěli někde uvazovat ke sloupu, tak ho nejnoduše dáte do klece. Dobrá věc také je, potah na klec.

Takže a teď k číslu. Když jedete na výstavu, tak do desek dostanete posudkový list, diplom a ještě výstavní číslo ( číslo vašeho pejska). Opět dobrou věcí je pouzdro na číslo. Snažte se číslo mít VŽDY na levé ruce, aby na ní rozhodčí viděl. Ale hlídejte si to! Protože v kruhu vás fotí i cizí reportéři a ti o vašich psech nemají ani páru! Kteří mají při ruce pouze katalog a fotku.

 
 

Potahy na přepravní klec D505, 107 x 68 x 75 cm - Kliknutím na obrázek zavřete http://www.dogshow.cz/resize.aspx?width=150&img=images/kapsicka_cerna.jpg  
Potah na klec
Pouzdro na číslo  


Tak a je to tady - výstavní den

Na výstavu se musíte dostavit v době určené k přejímce psů ( nejčastěji bývá tak kolem 7-9- hodiny - přesnou dobu se dočtete v propozicích).  Při vstupu na výstavu budete předkládat očkovací průkaz. A poté půjdete na místo, kde Vám přidělí číslo, katalog a další dokumenty. V katalogu se dočtete jména vystavovaných psů, jejich rodičů, majitelů a chovatelů. Ale zejména v jakém kruhu je Váš pes a jaký rozhodčí Vás bude posuzovat. Výstavní číslo si připevníte na viditelné místo tak, aby jej mohl každý přečíst. Číslo bývá obvykle samolepící.Můžete je ale připevnit i jinak ( já používám klipsu se svým plemenem). Doporučuji si číslo vždy dávat na levou ruku, protože v pohybu bude číslo vždy na očích.


V kruhu
Ještě předtím než na Vás přijde řada, by jste měli dát pejskovi šanci vykonat potřebu a trochu se s ním proběhnout, aby jste ze sebe sklepali nervozitu. Až uslyšíte, že Vás volají, nastoupíte do kruhu a předáte jim desky v jimž je dimpom s posudkovým listem. Při nástupu do kruhu se začíná nejčastěji předvedení v klusu, kdy psi jsou seřazeni v pořadí podle katalogu. Pak následuje prohlídka zubů, u psů varlata a nakonec předvedení psa v postoji, při kterém rozhodčí diktuje posudek. Takto následuje i předvedení ostatních psů, některých i víckrát.
Nakonec, když má rozhodčí jasno, mělo by následovat hlasité hodnocení psa a zdůvodnění proč dostal takové ohodnocení. Ti psi, kteří dostali nějaký titul jdou do kruhu ještě jednou bojovat o post vyšší až po vítěze třídy.

Známka, kterou jste obdrželi se do průkazu původu dnes již zapisuje ve výstavní kanceláři, může se ale stát, že Vám do průkazu známku zapíší i v kruhu. Do výstavní kanceláře se dostavíte s posudkovým listem. Ale samozřejmě pokud s tou známkou nejste spokojeni, zapisovat ji nemusíte.
Pokud se Vám to napoprvé nepovedlo, tak nevěšte hlavu. Příště alespoň budete vědět o co vlastně jde. Váš miláček je přeci jenom pes a rozhodčí jen člověk. Nikdo z nich není stroj. Pes se může špatně vyspinkat a co rozhodčí to jiný názor.


Hodnocení
Ve třídě dorostu, žádné tituly nečekejte. Tam se udělují jen známky velmi nadějná -VN - ( žlutá stužka) a nadějná - N - (bílá stužka). Tato třída slouží hlavně k tomu, aby si psi zvykli na vystavování.

Ve třídě mlůadých, mezetřídě, otevřené, pracovní, šampionů (ev. vítězů), veteránů se zadávají tyto tituly :
Výborný (V) - modrá stužka - Tato známka smí být přiznána takovému jedinci, který se velmi přibližuje k ideálu, jak ho popisuje standard, je předveden ve výborné kondici. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Musí mít typické vlastnosti svého plemene.
Velmi dobrý (VD) - červená stužka - Tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene a je v dobrá kondici. Prominou se drobné vady, ale ne vady morfologické.
Dobrá (D) - zelená stužka - Toto ocenění se uděluje tomu jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady.
Dostatečná - fialová stužka - Toto ocenění obdrží jedinec, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho.

V těchto třídách se stanovuje pořadí čtyř psů oceněných známkou výborný a velmi dobrý.

Vyloučen z posuzování musí být vyloučen jedinec vadami, které standard uvádí jako vylučující, dále pak jedinci, u nich byl proveden operativní zákrok, zakrývajíc vrozenou vadu exteriéru.

 


Doporučení

Doporučovala bych Vám jet na výcvikový tábor do Svojanova, kde vystavování učí zkušená vystavovatelka paní Brychtová. Ta mě toho opravdu moc naučila a díky ní jsem napsala i tento článek, protože mnoho věcí mi řekla, co dělám špatně nebo naopak. Každý večer jsme si pouštěli videa z vystavování, juniorhandlingu, poslušnosti, z agilit atd.


Připravila : Nikola Balajková
Pokud by jste se chtěli na něco zeptat, tak se můžeme sejít na nějaké výstavě, nebo mi napište na e-mail Balajkova7@seznam.cz , nebo bych Vám pejska s láskou předvedla!
www.juniorhandling.wbs.cz

 

Za fotky děkuji Terce Šubertové, Peterovi Kollárovi , panu Brychtovi, paní Lysákové
 
TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek